Ako si pomôcť pri bolestiach chrbta: Efektívna Dornova metóda

Ako si pomôcť pri bolestiach chrbta: Efektívna Dornova metóda

Čo je to Dornova metóda

Mnohí z nás trpia chronickými bolesťami chrbta, a hľadajú rôzne spôsoby, ako sa tejto nepríjemnej záležitosti zbaviť. Jednou z možností je Dornova metóda, ktorá je známa ako jednoduchá, neagresívna a efektívna technika na úpravu stavcov a kĺbov. Ale čo to vlastne tá Dornova metóda je? Povedzme si to úplne priamo a bez chichotania ako školáčik na biológii - ide v podstate o terapiu, ktorá spočíva v ručnom opätovnom nastavení stavcov a ostatných kĺbov do ich pôvodnej polohy. Všetko sa deje v pokoji a bez náhlých pohybov, čiže minúť obavám, že by sme mohli počuť nejaké to 'krupání' ako v hororových filmoch. A na rozdiel od tých filmov, tady nie je nič strašidelné na tom, kď sa vaše telo vráti do balansu, ktorý mu je prirodzený.

História a vznik Dornovej metódy

Dornova metóda má svoje meno po nemeckom laickej liečiteľovi Dieterovi Dornovi, ktorý túto metódu vyvinul v 70. rokoch minulého storočia. Táto terapiá sa nezrodila v luxusnom klinickom prostredí, ale skôr ako jednoduchý, priamy prístup, kladený po dizajnovej myšlienke „u nás na dvore“. Dieter Dorn, ako pravý venkov, pristupoval k problému jednučinne – keď niečo nie je v poriadku, treba to napraviť. A nie v hypermoderných centrách, ale tak, že sa pustil do práce priamo u seba na farme. Pôvodne chcel len pomôcť svojim susedom a rodine, ale jeho metóda sa postupne šírila, keďže ľudia si pochvaľovali jej účinnosť pri riešení bolestí chrbta, kĺbov a iných problémoch pohybového aparátu.

Klasické príčiny bolesti chrbta

Naštartujme malým "pokochání" na príčiny bolesti chrbta - a sú to fakt obrovské výmysly. Veď tá naša chrbtica musí uniesť celú váhu tela, a my sa jej odmeníme tým, že ju zaťažujeme sedením v kancelárii, na gauči pred telkou či pri krivom stáni pri robote. A už len keď pomyslím na všetky tie hodiny strávené za volantom či v miestnej MHD, chudák chrbtica má určite chuť vzoprieť sa a vykričať: "Dosť bolo!" Ale my ju ľudsky pochopene ignorujeme do momentu, keď sa začne ozývať bolesťou. A vtedy nastáva ten pravý čas na prehodnotenie našich životných návykov a hľadanie riešení. Ak undžasítujeme stres, nevhodné pracovné prostredie, nevhodné matrace na spanie, nedostatok pohybu alebo krivé držanie tela, máme recept na bolesti chrbta už pekne v komplete.

Základné princípy Dornovej metódy

Tak pekne po lopate, Dornova metóda sa zakladá na pár jednoduchých princípoch. Prvým a najdôležitejším je ručné napravenie stavcov za pomoci jednoduchého a šetrného tlaku. Ako som už spomenul, tu nejde o žiadne 'energické' manipulácie alebo trhanie – to by Bobo vo svojej hre s kosťou zvládol razantnejšie. Druhý princíp je synchrónny pohyb. V praxi to znamená, že vy sa vlastne dynamicky pohybujete (napríklad krútením chodidiel či predklonom) a terapeut upravuje chrbticu počas tohto pohybu. Je to akoby tanec medzi pacientom a terapeutom, a každý musí vedieť svoje kroky. A napokon, dôraz sa kladie aj na vzdelávanie pacienta o správnom držaní tela a vykonávanie špecifických cvikov doma, aby sa predišlo opakovaným problémom a celkovo zlepšila kondícia chrbtice.

Bežný priebeh Dornovej terapie

Ak sa dnes ráno zobudíte s pocitom, že ste pre noc spravili neplánovaný maratón, a to len tým, že sa vám podarilo nesprávne sa otočiť v posteli, možno by ste mali zvážiť návštevu Dornovho terapeuta. Ako prebieha taká terapia? Sedenie alebo státie – to je teraz otázka. No v prípade Dornovej metódy, je často státie. Terapeut začne jemným nahmataním chrbtice a identifikáciou problémových miest. Potom, ako máme po ruke 'plán útoku', sa začnú špecifické pohyby a tlaky, ktoré spraví terapeut počas vašich pohybov. A či už to bude rotácia chodidla alebo predklon, všetko má svoj systém, aby sa celá chrbtica upokojila ako bábätko po prebaľovaní. A možno dostanete aj domáce 'úlohy' – špeciálne cvičenia, ktoré by ste mali robiť, aby sa vaša chrbtica namiesto rebelovania radšej odpočinula a regenerovala.

Prečo si vybrať Dornovu metódu

Nuž, ako to vyznie na počkanie, Dornova metóda môže byť atraktívna pre tých z nás, ktorí by radšej unikli všírivej hlučnosti a agresívnosti niektorých iných terapeutických metód. Povedzme si na rovinu, my sme ľudia moderných čias, a keď štvác Bobo rozbije vázu, nezačneme ju lepiť pomocou dynamitu. Rovnako, keď naša chrbtica protestuje, nie je nutné ju 'naprávať' cez bolesť a násilie. Dornova metóda sa teda dokáže stať veľkým priateľom tých, ktorí hľadajú šetrnú ale efektívnu alternatívu.

Mojich 5 tipov ako na Dornovu metódu doma

Aj keď som žiadny terapeut, a moja odbornosť sa skôr odvíja od toho, koľkokrát som videl Boba skáčuť za loptou, mám pre vás zopár tipov, ako si môžete uľaviť od bolesti chrbta doma, podľa princípov Dornovej metódy. Svoje 'know-how' som si osvojil počas niekoľkých návštev u certifikovaného Dornovho terapeuta a spočívalo to väčšinou v pravidelnom vykonávaní niektorých špecifických, no jednoduchých cvikov. Napríklad, dynamické natiahnutie chrbtice doma pomocou závesného systému alebo špeciálne rotácie bokov a nôh, ktoré dokážu niektoré problémy pomôcť vyriešiť aj bez dotyku terapeuta.

Videá a online zdroje pre Dornovu metódu

Keď mi to čas a Bobo dovolia, rád si prezerám rôzne videá a online zdroje, aby som vedel, ako sa ešte viac postarať o svoj kríž. Existujú web stránky a YouTube kanály, kde sú terapeuti, ktorí ukazujú ako na to, aj keď osobne by som odporúčal nezakladať si na videách a obrázkoch všetko – v reáli to môže byť trochu iné, keď terapeut sleduje vaše špecifické potreby a pohyb.

Záverečné zhrnutie a odporúčanie

S touto metódou si skutočne viem predstaviť, že sa dá život bez bolesti chrbta - ale pre takýto výsledok treba byť ochotný pravidelne cvičiť, venovať pozornosť správnemu držaniu tela a pri problémoch vyhľadať odbornú pomoc. A ako vraví Bobo keď mu seberiem loptu – niekedy stačí trocha trpezlivosti a problém sa rozrieši sám (aj keď vo veci chrbtice by som na samoliečbu úplne nedbal). Naša chrbtica je naozaj zázrakom prírody a Dornova metóda je jedným zo spôsobov, ako jej pomôcť udržiavať ju v tom najlepšom stave. Tak teda, nečakajte, až sa z chrbtice stane vaša Achillova päta a vyskúšajte Dornovu metódu – a keď vám to pomôže, možno baletných piruet niekedy zvládnete lepšie než ja a Bobo spolu!

Napísať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *